Ciekawe miejsca na zajęcia dla dzieci

by 3/18/2019 0 komentarze

Tworzenie witraży w Krośnie, zabawa w rycerzy wśród murów największego zamku na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, a może wcielenie się w rolę górnika w prawdziwej kopalni węgla? Jak Polska długa i szeroka, od Bałtyku aż po Tatry znajdziemy wiele fantastycznych atrakcji dla dzieci. Oto przegląd najciekawszych miejsc na południu Polski, gdzie warto zorganizować dla dzieci aktywne zajęcia.

Centrum Nauki i Zabawy Klockoland  w Krakowie to wyjątkowa sala zabaw, w której pierwsze skrzypce grają uwielbiane przez wszystkie dzieci klocki Lego! Całość została podzielona na trzy strefy: interaktywną, kreatywnej zabawy i warsztatową. Tutaj żaden maluch nie będzie się nudzić, a przy okazji również dorośli mogą spróbować swoich sił z klockami.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to jedyny w Polsce obiekt prezentujący świat szkła dosłownie na wyciągnięcie ręki. To nie jest tradycyjne muzeum, w którym zwiedzających dzieli od eksponatów odpowiedni dystans. Wręcz przeciwnie - tu można je dotykać, obserwować jak powstają, a nawet współtworzyć.

Karpacka Troja - Skansen Archeologiczny  na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z salą ekspozycyjną, multimedialną salą edukacyjną, przytulną "Salką Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla dzieci oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane są potrawy przygotowane w oparciu o sztukę kulinarną naszych przodków. Wszystko to wzbogacone jest o atrakcyjny program kulturalny oraz niezwykłą atmosferę gwarantującą niezapomniane wrażenia. W trakcie wizyty dzieci mogą wziąć udział w ciekawych warsztatach inspirowanych średniowiecznymi zmaganiami wojów pt. „Gry i zabawy Słowian”.

Zamek Ogrodzieniec to najsłynniejszy i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Tutaj oprócz zwiedzania dzieci mogą wziąć udział w żywej lekcji historii pt. „Szlakiem Rycerzy i Dam” - to idealne połączenie zabawy i nauki dla najmłodszych. Wszystkie zajęcia są przygotowywane przez jedną z najbardziej znanych i doświadczonych grup rekonstrukcyjnych. Słuchacze zostają wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat, mając okazję wcielić się w walecznych rycerzy lub zacne dworskie damy.

Kopalni Królowej Luizy w Zabrzu dzieci będą mogły wcielić się w rolę górnika i na własnej skórze odczuć trudy pracy pod ziemią! Mali podopieczni otrzymają oryginalny, sztygarski strój roboczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznają realia pracy w kopalni, wykonują różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport drewnianą taczką, cięcie drewna, a także biorą udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Bajtel Szychta to doskonały sposób na integrację grupy i wspólne spędzanie czasu.

Na terenie Centrum Kulturowo – Archeologicznego w Nowej Słupi odbywają się warsztaty, które mają na celu przekazanie dzieciom i młodzieży szkolnej wiedzy na temat antycznego rzemiosła, warunków bytowych, obyczajowości i wierzeń ludów kultury przeworskiej, ze szczególnym uwzględnieniem starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego. Poprzez zobrazowanie dwóch różnych cywilizacji starożytnych – kultury rzymskiej i barbarzyńskiej młody odbiorca poznaje najstarszą historię Gór Świętokrzyskich.

W Biskupinie zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach pt. „Pradziejowe Łowiectwo”, podczas których dzieci poznają pierwsze narzędzia krzemienne oraz metody ich wytwarzania. Dowiedzą się czym dla człowieka stało się odkrycie ognia, jakie są znane metody rozpalania ognia i jakie jest jego zastosowanie? W praktycznej części zajęć dzieci odbędą kurs łucznictwa pradziejowego, gdzie spróbują strzelania z drewnianego łuku i tradycyjnych strzał.

Gra terenowa „Tajemnice Nowego Sącza” - na podstawie badań i obserwacji naukowcy ustalili, iż Nowy Sącz jest jednym z dwóch miast na świecie, gdzie może pojawić się tzw. „oś kosmiczna” na której możliwe jest spotkanie z przeszłością. Niestety, dokładna lokalizacja miejsca na terenie miasta oraz czasu, w którym się to wydarzy, pozostaje nadal wielką tajemnicą. Z uwagi na konieczność prowadzenia obserwacji w różnych miejscach, badacze z Akademii zapraszają chętnych do udziału w ekspedycji poszukiwawczej. W Was, drodzy gracze, cała nadzieja… Uczestnicy wyruszą w teren, by pomóc uczonym odkryć tajemnicze miejsca. Bedą musieli zmierzyć się z ciekawymi zagadkami, niespodziewanymi sytuacjami, a także stawić czoła różnym przeciwnościom. Udział w tym wyzwaniu pozwoli uczniom wykazać się umiejętnością współpracy, kreatywnością oraz spostrzegawczością.

Adam

Developer

Właściciel bloga i biura podróży. Zafascynowany aktywnym spędzaniem wolnego czasu, górami, MTB i nartami.

0 komentarze:

Prześlij komentarz