Szkolne wycieczki - nowa ustawa i jej wymogi

by 2/13/2019 0 komentarze




Wycieczki są niezwykle istotnym elementem uzupełniającym program nauczania w szkole. Pozwalają poznać świat, zdobyć cenne doświadczenie oraz zweryfikować wiedzę zdobytą w klasie. Zasady organizacji wycieczek szkolnych określa nowe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. z dnia 1 czerwca 2018 r.)

W myśl rozporządzenia organizacja i program wycieczki powinny być dostosowane do wieku, zainteresowań oraz potrzeb uczniów. Istotnym wyznacznikiem jest ich stan zdrowia, kondycja, sprawność fizyczna i umiejętności. Planując każdą wycieczkę należy pamiętać by program był odpowiednio dobrany do wieku dzieci i atrakcyjny a przed wszystkim bezpieczny. 

Zgodę na zorganizowanie wycieczki wydaje dyrekcja szkoły. Jeżeli wycieczka szkolna jest realizowana przez biuro podróży, to ono jest podwykonawcą a placówka jest stroną umowy zlecającą organizację imprezy turystycznej. – pod tym adresem przeczytasz więcej o korzyściach płynących ze współpracy z biurem podróży 

Ważnym etapem w przygotowaniu wycieczki szkolnej jest wypełnienie karty wycieczki – zawiera ona następujące informację: dane placówki, cel wycieczki (kraj, miasto/rejon, dane dotyczące trasy przejazdu), termin wycieczki, liczbę uczniów z wyszczególnianiem osób o specjalnych potrzebach, dane kierownika wycieczki, środek transportu oraz program wyjazdu. Najlepsze biura podróży zawsze przesyłają klientom odpowiednio wcześniej wymagane w karcie informacje. Kompletna karta powinna zostać przekazana i zatwierdzona przez dyrekcję szkoły, z której organizowany jest wyjazd. 

Przy wycieczkach zagranicznych dyrekcja szkoła zobowiązana jest poinformować organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny o organizowaniu takiego wyjazdu. Zgłoszenie powinno być przekazane minimum dwa tygodnie przed datą planowanego wyjazdu do urzędu miasta lub urzędu gminy oraz do kuratorium. Osobną kwestią jest ubezpieczenie uczestników wycieczki, dzieci na czas trwania imprezy powinny być ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia za granicą. Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu – zwłaszcza przy dłuższych wycieczkach zdarza się, że dzieci zgubią telefon lub aparat. Takie ubezpieczenie pozwoli pokryć koszt zakupu nowego po powrocie do kraju.

Nowe rozporządzenie wprowadza wymóg w kwestii języków obcych jakie mają obowiązek znać kierownicy wycieczek i opiekunowie. Co najmniej jedna osoba sprawująca opiekę nad dziećmi powinna biegle posługiwać się językiem obcym umożliwiającym porozumiewanie się w krajach tranzytowych i kraju docelowym. Jeżeli trasa wycieczki przebiega przez więcej niż jeden kraj to taka osoba nie musi znać wszystkich języków krajów, w których grupa będzie. Wystarczy, że zna ona dobrze tylko język angielski. Podczas imprez organizowanych przez biuro podróży to biuro zapewnia kompetentną osobę do prowadzenia wycieczki w postaci pilota. Zgodnie z prawem ma ona wszystkie uprawnienia oraz posługuję się biegle jeżykiem obcym wymaganym na trasie konkretnego wyjazdu.

Ważne, zgoda na udział w wycieczce ucznia niepełnoletniego zawsze jest wyrażana przez rodziców w formie pisemnej i powinna być dołączona do dokumentacji wycieczki!

Zawsze dyrekcje szkoły wyznacza kierownika i opiekunów wycieczki spośród pracowników pedagogicznych szkoły. W zależności od celu i programu wycieczki opiekunem może być także osoba niebędąca pracownikiem pedagogicznym szkoły, wyznaczona przez dyrektora szkoły np. rodzic, pełnoletni brat lub siostra ucznia. Warto pamiętać, że pilot wycieczki jak i przewodnik nie mogą pełnić roli kierownika wycieczki lub opiekuna. Ich dokładne zadania określa Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. (z późniejszymi zmianami) o usługach turystycznych i nie mogą być one łączone z wcześniej wymienianymi funkcjami. 

Pozostaje kwestia specjalnych wycieczek, a mamy tu na myśli: wycieczki górskie/trekkingi, spływy kajakowe, wspinaczkę, wycieczki rowerowe, survival... Zawsze za przeprowadzenie takiego wyjazdu muszą odpowiadać osoby z odpowiednimi uprawnieniami i licencjami. Warto pamiętać, że kierownik i opieka bierze udział razem z dziećmi w takich zajęciach. Dlatego tak ważny jest dobór kadry pod kątem konkretnej wycieczki!

Adam

Developer

Właściciel bloga i biura podróży. Zafascynowany aktywnym spędzaniem wolnego czasu, górami, MTB i nartami.

0 komentarze:

Prześlij komentarz